Nowości książkowe

 

Marian Zembala, Spełniony. Redakcja: Jacek Lubart-Krzysica, Barbara Gruszka-Zych. Posłowie: Andrzej Walter. Okładka: zdjęcie autora, fot. K. Matuszyński. Wydawcy: Oficyna Konfraterni Poetów – 1986. Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2020, s. 46.

 

 

Jeśli lekarz ma tyle wrażliwości co Marian Zembala musi pisać wiersze. Nie nosi w nich białego, lekarskiego fartucha, ale przecież leczy nasze choroby słowem – wskazując na dobro, piękno i prawdę. A powrót cierpiącego zdrowia to dla Niego Boże Narodzenie. jestem pewna, że każdy chciałby znaleźć się pod opieką tego lekarza-poety.

Barbara Gruszka-Zych

 

(...) Tych kilkanaście wierszy uderza swoją prostotą. Ich lapidarność jest ich ogromną siłą w tym samym stopniu co choćby odwaga zwrócenia się i przywołania nieco niestety zapomnianej dziś postaci stańczyka, było, nie było królewskiego błazna, który ma nam wszystkim przywrócić zdrowy rozsądek. Może to jest jakiś pomysł na konflikty, deformację i karykaturalność obecnych czasów, w których hedonizm i siła przewartościowania dobra i zła, a w zasadzie ich defraudacji pojęciowej, przewróciły nam ten świat dosłownie do góry nogami.

Wreszcie dostrzegam w poezji Mariana Zembali niezwykłą świeżość spojrzenia i ukryty jeszcze potencjał przyszłej twórczości. To Autor, który absolutnie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a wręcz przeciwnie – te wiersze to dopiero jak sądzę początek Jego szczerego rozrachunku literackiego z tym światem i stawiania całkiem nowych kroków na niwie choćby i poezji. Przenikliwość obserwacji codzienności, występowanie wbrew tej codzienności, jakby na przekór sztampie, zasadom i regułom, ten tlący się odwieczny bunt ku zmianie świata na lepszy, to są przecież elementarne cechy prawie każdego poety, który rzuca wyzwania nawet samemu Bogu, a potem doznaje procesu własnej ewolucji ku wyciszeniu i stateczności. (...)

Ze wstępu Andrzeja Waltera

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1998504

Licznik odwiedzin

1496516
DziśDziś400
WczorajWczoraj632
W tygodniuW tygodniu400
W miesiącuW miesiącu16529
ŁącznieŁącznie1496516