Nowości książkowe

 

Rafał Orlewski, Beatus qui amat. Opracowanie redakcyjne: Krzysztof Orlewski. Wstęp: Zdzisława Pieczyńska-Gąsior. Projekt okładki: Witold Stawski. Zdjęcie na okładce: Marta Pawlicka-Włóka. Grafiki: Aleksandra Fidziańska. Wydawca: Lamar Serwis Sp. z o.o., Piotrków Trybunalski 2020, s. 88.

 

 

45. książka w pisarskim dorobku Rafała Orlewskiego zawiera wybór jego liryki miłosnej, w której każdy miłośnik poezji znajdzie też własne doznania uczuć wśród niezmierzonych obszarów miłowania. Miłowania, które przecież – choć zawsze ma różne oblicza – stanowi wielki dar dla człowieka. Stad też tytuł tomu. który znaczy: Szczęśliwy, kto kocha.

Autor jest członkiem Związku Literatów Polskich. Jego książki obfitują w różne gatunki literackie. Wśród nich są: poezje, powieści, przekłady z języków obcych, opowiadania, opowieści dokumentalne i wspomnienia, eseje i recenzje literackie, pieśni i piosenki do muzyki różnych kompozytorów, także ro/proszone w książkach zbiorowych, publikacje w prasie polskiej i zagranicznej. Pisarz redagował też książki innych autorów, kierował czasopismem „Pomosty” w piotrkowskiej grupie literackiej o tejże nazwie. Tworzył i współtworzył grupy literackie w Lodzi. Lasku i Piotrkowie.

Żona poety. Grażyna, jest autorką kilku książek i publikacji prasowych zawierających refleksje głównie o poetyckiej twórczości dla dzieci. Za jedna z tych książek otrzymała II nagrodę podczas Biennale Twórczości dla Dzieci w Poznaniu.

Twórca tego tomu za swa twórczość i działalność społeczna na różnych polach kultury został uhonorowany odznaczeniami państwo­wymi i innymi oraz tytułami: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Piotrkowianin XX wieku. Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1513590

Licznik odwiedzin

1400205
DziśDziś236
WczorajWczoraj750
W tygodniuW tygodniu986
W miesiącuW miesiącu13105
ŁącznieŁącznie1400205