Nowości książkowe

 

Szymon Koprowski, Za chwilę zacznie padać deszcz.... Redakcja: Marta Jabłońska. Korekta: Dominika Buchta. Projekt okładki: Bartosz Harlender. Na okładce wykorzystano rysunek Stefana Żechowskiego "Świtezianka II". Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2019, s. 226.

 

 

Szymon Koprowski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ma w dorobku artystycznym, oprócz ilustracji książkowych, kilkanaście wystaw ma­larstwa i rysunku. Od dziesięciu lat zajmuje się beletrystyką. Zadebiutował powieścią Balkon na krańcu świata, potem przyszła kolej na Uszy van Gogha i Dybuka z ulicy Piotrkowskiej, a najnowsza powieść to Za chwilę zacznie padać deszcz...

Szymon Koprowski w swojej czwartej, tym razem jakże społecznie brawurowej po­wieści wciąga nas w wir tętniącej życiem polskiej prowincji, gdzie jak w kalejdoskopie ukazuje wszelkie jej blaski i cienie oraz stany pośrednie. Wartki nurt powieści pochłonie każdego już od pierwszych stron. Barwnie ukazani bohaterowie są jaskrawym od­zwierciedleniem również naszych przywar, wszeteczności, hipokryzji czy kołtuństwa. Koprowski filmową akcją wciąga czytelnika w przebogaty świat ludzkich losów, dyle­matów i postaw. Takie książki nie dosyć, że pochłania się jednym tchem, to stanowią one kopalnię dyskusyjnych tematów, garść wciąż żywych i aktualnych społecznie py­tań bez odpowiedzi, które warto sobie współcześnie postawić, deliberując nad kon­dycją naszych czasów. Kolejna to pozycja literacka tego autora, która nie pozwala na obojętność czy chłód, a raczej zdecydowanie wyzwala namiętne spojrzenie na nasze życie, lokalne ojczyzny i społeczności oraz relacje w nich panujące. Nic tylko sięgnąć po lekturę. Ponoć dobra książka to taka, która odrywa od telewizji. Ta jak najbardziej spełnia owe kryterium.

Andrzej Walter

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1998245

Licznik odwiedzin

1496458
DziśDziś342
WczorajWczoraj632
W tygodniuW tygodniu342
W miesiącuW miesiącu16471
ŁącznieŁącznie1496458