Nowości książkowe

 

Kazimierz Ivosse, Garść nieba, garść piekła. Powieść. Projekt okładki: Kazimierz Ivosse z wykorzystaniem fotografii grupy kobiet z Goethe Instytut Kenya – Nairobi. Zdjęcie autora: Iwona Pinno. Wydawnictwo papirus, Wankerdorf-Jarosław 2020, s. 298.

 

 

Powieść Garść nieba, garść piekła to wysokich lotów epika, czterotomowa saga rodzinna polskiego emigranta, tej ogromnej fali ludzi ruszających za chlebem u schyłku XIX wieku do Ameryki, aż po czasy nam współczesne. Ale literatura, którą tworzy autor nie ma jednego kraju, lecz wiele, w których osadza akcję Ivosse. Jest też Afryka. Oto Ameryka, gdzie wszystko się zaczyna, zmienia się pod piórem pisarza w wiele krajobrazów w wiele „rzeczywistości”, w czym najważniejszy staje się człowiek i los człowieka. 

 

Kazimierz Ivosse, pisarz, eseista i dramaturg, którego los przed laty rzucił na emigracyjne szlaki (uchodźstwo   Solidarnościowe). Na stałe przebywa w Niemczech (azyl polityczny). To tylko „żabi skok” do ojczystego brzegu twierdzi, ale też zakon samotności. Kiedy trzeba być zawsze w drodze, bo jest nią twórczość, obce miejsce staje się znakiem ufności.

Od początku tej tułaczej drogi (włóczęga międzyplanetarny), autor współpracował jako publicysta z prasą emigracyjną (polonijną) na Zachodzie: z „Dziennikiem Polskim” (londyn), „Teczką” (Paryż), „Nasze słowo” (Unser Wort), pismem „Polskiej Misji Katolickiej” w Niemczech, „Samo życie” (Ahlen), „Kurier” (Hamburg), a także z czasopismami w USA i Kanadzie. Członek związku pisarzy Polskich za Granicą (Londyn), Polish Assciation of Authors Jurnaliste and Translators in Europe (Paryż), także członek Autorenkreis und Seine Freunde (Lubeka).

Jest autorem 18 powieści, 4 tomów wierszy, tomu fraszek, także sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Jego prozatorska i poetycka twórczość rozrzucona jest w wielu edycjach zbiorowych i almanachach, tak w kraju, jak i za granicą.Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich.