Nowości książkowe

 

Elżbieta Dzikowska, Polska znana i mniej znana IV. Redakcja: Edyta Urbanowicz. Projekt okładki, elementów graficznych i opracowanie zdjęć: Łukasz Ciepłowski. Korekta: Anna Mędrzycka, Piotr Koperski. Zdjęcia: Elżbieta Dzikowska. Zdjęcie autorki na okładce: Tadeusz Lademann. Zdjęcie autorki na sąsiedniej stronie: Izabela Staniszewski. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2018, s. 360.

 

 

ELŻBIETA DZIKOWSKA (urodzona w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, reżyser i operator filmów dokumentalnych, podróżniczka, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła cieszący się dużym zainteresowaniem podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”.

Oto po raz kolejny wyruszamy z Elżbietą Dzikowską na zwiedzanie Polski. Najpierw – Dolny Śląsk. Dowiemy się między innymi, gdzie tworzył „śląski Rembrandt”, skąd w Chełmsku Śląskim wzięło się Dwunastu Apostołów i czemu służyła zapadnia pod łożem królewskim oraz Studnia Niewiernych Żon na zamku Czocha. Potem – Mazowsze śladami rodu Krasińskich. Odwiedzimy znaną z pew­nego burzliwego romansu Opinogórę, w Płocku wejdziemy do jedynej na świecie katedry mariawitów, a w Węgrowie sprawdzimy, co w lustrze Twardowskiego zoba­czył król Zygmunt August. Stamtąd udamy się jeszcze dalej na północ: do Pelplina, gdzie znajduje się najdroższa księga świata, czyli oryginalna Biblia Gutenberga, i do wsi Odry, gdzie spróbujemy zgłębić tajemnicę kamiennych kręgów. Przepłyniemy kajakami przez Kaszubskie Morze, a pomorski szlak zaprowadzi nas przez „krainę > Wolina. A po drodze, jak zwykle, będziemy zatrzymywać się w róż­nych miasteczkach i wioskach, aby oglądać zabytki, o których istnieniu zazwyczaj nie mieliśmy pojęcia...

Jak wszystkie poprzednie tomy, „Polska znana i mniej znana IV” to spora porcja fachowej wiedzy, ale też legendy, historie i ciekawostki, których próżno szukać w Internecie. To ciekawa i wciągająca lektura, nie tylko na wakacje.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1252305

Licznik odwiedzin

38855
DziśDziś605
WczorajWczoraj463
W tygodniuW tygodniu1552
W miesiącuW miesiącu16848
ŁącznieŁącznie38855