Nowości książkowe

Artykuły

Marcin Kowal

Marcin Kowal, Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK. Redaktor prowadzący: Justyna Maluga, Redakcja i korekta: Janina Małas. Opracowanie graficzne: Michał Mierzejewski. Fotografie Marcin Kowal. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2018, s. 288.

 

 

Osobista książka o życiu w Wielkiej Brytanii. Opowieść o tym, jak wygląda każdy kolejny dzień polskiego emigranta ekonomicznego. Jak my - Polacy - odnajdujemy się w kulturze brytyjskiej, a jak kultura brytyjska odnajduje się z nami.

Relacja reporterska, żywcem wycięta z osobistych doświadczeń autora i osób, które spotkał na miejscu. Autor spędził już prawie pięć lat na Wyspach. Początkowo mieszkał w Anglii. Kiedy pierwsze starcie z kulturą brytyjską miał już za sobą, postanowił przenieść się do Irlandii Północnej. Tam odkrył, że ta specyficzna część Zjednoczonego królestwa rządzi się swoimi własnymi prawami. Dowiedział się, że IRA, terroryści i konflikt etniczno-religijny pomiędzy sąsiadami nie jest jedynie wzmianką w podręczniku historii, a problemem dnia codziennego. I wszystko musiał zacząć od początku.

Książka jest opisem relacji polsko-brytyjsko-irlandzkich. Można ją również traktować jako swoistego rodzaju poradnik, jak odnaleźć się na Wyspach. Zawiera solidną porcję wskazówek i opis wszystkich najważniejszych aspektów życia w angielskim świecie:

  • od pracy począwszy - dlaczego magistrom opłaca się wyjeżdżać na zmywak;
  • przez język angielski - jak radzą sobie na Wyspach osoby bez jakiejkolwiek jego znajomości;
  • mieszkanie - od ciasnego pokoju po mały domek pośród północnoirlandzkich szeregowców;
  • pogodę - stabilnie deszczową;
  • krajobrazy - niezmiennie piękne;
  • po historię - burzliwą i kłopotliwą.

Książka opowiada również na podstawowe pytanie ostatnich czasów: Jak to wszystko łączy się z osławionym BREXITEM? Słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: od siarczystego humoru po całą serię ciekawych osobowości wpasowanych w wiecznie zaskakujący brytyjski świat.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1213607

Licznik odwiedzin

DziśDziś2067
WczorajWczoraj2512
W tygodniuW tygodniu9446
W miesiącuW miesiącu24493