Nowości książkowe

 

 

Elżbieta Dzikowska, Polska znana i mniej znana V. Zdjęcia: Elżbieta Dzikowska. Zdjęcia autorki na okładce: Wiesława Barańska. Projekt okładki i elementów graficznych: Łukasz Ciepłowski. Redakcja: Edyta Urbanowicz. Korekta: Edyta Urbanowicz, Anna Mędrzycka, Piotr Koperska. Opracowanie zdjęć: Łukasz Ciepłowski. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2019, s. 392.

 

 

ELŻBIETA DZIKOWSKA (urodzona w Międzyrzecu sinolog, reżyser, operator filmów dokumentalnych, podróżniczka, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła cieszący się dużym zainteresowaniem podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”.

Już po raz piąty Elżbieta Dzikowska poprowadzi nas po Polsce, pokazując tę lepiej znaną i odkrywając tę nieznaną. Wyruszymy z Powroźnika, gdzie znajduje się łemkowska cerkiew, najstarsza w Karpatach. Niedaleko Wielunia obejrzymy urokliwe drewniane kościoły, a w Puszczykowie wstąpimy do Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Udamy się do Kozłówki, żeby obejrzeć swoistą atrakcję: jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu. Zatrzymamy się w Bronocicach, gdzie archeolodzy odkryli najstarszy pojazd kołowy na świecie. Zwiedzimy Mazowsze śladami Chopina, a na Warmii i Mazurach będzie czekać na nas szlak zamków krzyżackich i biskupich, tych okazałych i tych... nieistniejących. Zajedziemy też do Fromborka, w którym mieszkał i działał Mikołaj Kopernik. Na Pomorzu wpadniemy do skansenu w Klukach, żeby obejrzeć ryglowe „chaty w kratkę”. W Białym Borze będziemy podziwiać współczesną cerkiew autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Oczywiście wielokrotnie zjedziemy z głównej drogi, zafascynowani kościołami, kaplicami i pałacami w Krzyworzece, Kiwitach, Wozławkach... Piąty tom „Polski znanej i mniej znanej” to – jak zawsze – mnóstwo informacji historycznych i solidna dawka wiedzy o architekturze i sztuce, a także anegdoty, opowieści i ciekawostki. Z pewnością przyda się na wakacje i nie tylko.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1406805

Licznik odwiedzin

1349084
DziśDziś45
WczorajWczoraj181
W tygodniuW tygodniu434
W miesiącuW miesiącu6694
ŁącznieŁącznie1349084