Nowości książkowe

<p style=

Artykuły

Zygmunt Skibicki

Zygmunt Skibicki, Nalewki, kordiały, likiery oraz inne domowe spirytualia. Redakcja: Anna Skibicka. Fotografie: Zygmunt Skibicki. Projekt okładki: Piotr Olczak. Zdjęcie na okładce: Chamille White / Shutterstock.com. Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2016, s. 288.

 

 

Autor podjął się śmiałego zadania, by przywrócić do życia nieco już zapomnianą, często niesłusznie zarzuconą, chowającą się w zakurzonych szpargałach czy starych kajetach wiedzę o samodzielnym, domowym wyrabianiu znakomitych nalewek, ongiś chluby polskich domów. I tak zgromadził w swojej książce ponad 200 przepisów oraz niezliczoną ilość wariantów.

A skąd pochodzą zamieszczone tu receptury?

A… z… wszystkąd!

Zygmunt Skibicki jako chemik spożywczy z wykształcenia, a także z racji przez wiele lat uprawianego zawodu, od zawsze z własnej ciekawości zbierał takie przepisy i zazwyczaj w zaciszu domowym je wypróbowywał oraz modyfikował według gustu własnego czy bliskich.

Podczas niemal półwiecza tej pasji nie obyło się bez wizyt w bibliotekach miejskich, uniwersyteckich czy diecezjalnych oraz buszowania w całkiem prywatnych, domowych księgozbiorach, grzebania w najprzeróżniejszych źródłach i to nie tylko książkowych. Czasem wpadł autorowi w ręce jakiś przepis w utkanej pożółkłymi karteluszkami czyjejś „księdze domowej”, w gazecie, a czasem zanotował coś w trakcie biesiady długopisem na przygodnym świstku lub z braku papieru na… dłoni.

Ta książka to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy podobnej pasji już ulegli i potężna dawka wiedzy oraz inspiracji dla przyszłych zapaleńców do piwnicznych eksperymentów.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1013443

Licznik odwiedzin

DziśDziś244
WczorajWczoraj496
W tygodniuW tygodniu3346
W miesiącuW miesiącu11579