Nowości książkowe

 

Artykuły

Jan Tulik

Jan Tulik, Nocny deszcz. Redakcja: Zofia Bartecka. Projekt okładki, rysunki: Marlena Makiel-Hędrzak. Projekt typograficzny: Agata Zahuta. Wydawca: Gmina Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe 2016, s. 80.

 

 

Nocny deszcz to najważniejsza książka poetycka w dotychczasowym dorobku Jana Kulika. Nie dlatego, że coś radykalnie w tej poezji zmienia; porzuca dotychczasowe tematy, tonacje, języki, aby proponować jakości zupełnie nowe. Jest raczej tak, że ten rodzaj poetyckiego mistrzostwa czyni z wiersza język na tyle pojemny, aby wyrażać przekonująco i wiarygodnie to, co prywatne i publiczne, egzystencjalne i estetyczne, intelektualne i empatyczne, profaniczne i sakralne... Dodajmy, że umiejętność syntezy doświadczeń życiowych, fascynacji artystycznych i kulturowych, wtajemniczeń i rozdarć religijnych w żadnym razie nie osłabia w tej poezji wrażliwości na szczegół oraz los każdego żyjącego stworzenia.

Ale Jan Tulik jest poetą ważnym również dlatego, że prowadząc swój prywatny spór z teraźniejszością i tradycją, konsekwentnie broni fundamentów etycznych naszego świata, przestrzega przed wyborami i ocenami, które podpowiadają doraźne koniunktury i mody. W tym sensie odczytuję jego poezję jako pochwalę figury i postawy klerka, dla którego niezmiennie ważne pozostają: racjonalność, sprawiedliwość, suwerenność, empatyczność.

Grzegorz Kociuba

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
973223

Licznik odwiedzin

DziśDziś274
WczorajWczoraj328
W tygodniuW tygodniu1166
W miesiącuW miesiącu9785