Nowości książkowe

 

Artykuły

 

Paweł Kuszczyński, Wartości zauważone. Recenzje nie wszystkie. Redakcja i wstęp: Mirosława Prywer. Projekt okładki (strona I) – fotografia: Kamila Maria Kampa.  Projekt okładki (strona IV) – fotografia: Władysław Sobala. Seria Wydawnicza LIBRA, nr 72. Wydawca: Związek Literatów Polskich, Poznań 2015, s. 194.

 

 

 

Paweł Kuszczyński, poeta, publicysta i były prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Poznaniu, a przede wszystkim świetny obserwator życia kulturalnego, opublikował zbiór swoich szkiców, tekstów publicystycznych, krytycznych, wspomnieniowych, różnych wypowiedzi i laudacji... Większość z nich znalazła swoje miejsce w pismach literackich i kulturalnych. Te najstarsze, czytane po latach, świadczą o ich aktualności, a poprzez to mówią o jakże trafnych osądach poznańskiego myśliciela. Charakteryzują się wielką kulturą słowa i doskonałymi puentami. Czyta się je z wielką przyjemnością, bo Kuszczyński jest dobrym obserwatorem. Wie, co jest ważne, czemu warto jest poświęcić czas. Wartości zauważone są ważną książką, opisującą  nasze współczesne życie kulturalne.

[ad]

 

 

 

(Ze wstępu)

Autor książki występuje w roli krytyka literackiego pisząc recenzje książek (tomów poezji czy utworów prozatorskich), a także w roli kronikarza przedstawiającego sylwetki twórców oraz ich dokonania.

Nieubłagany czas zaciera nawet z pamięci sprawy ważne, a ludzi przenosi do „niebytu”. Dlatego ważną rolę pełni autor tej książki, zapisując warte zauważenia spotkania autorskie, jubileusze, recenzując tomy poetyckie czy prozatorskie, opisując wystawy artystów plastyków.

Paweł  Kuszczyński  przewodniczył  wielu  konkursom  poetyckim  i wypowiadał się o nadesłanych pracach, czego przykładem mogą być wstępy do pokłosi tych konkursów. Także almanachy czterech Międzynarodowych Listopadów Poetyckich poprzedzone zostały jego słowem wstępnym.

Jeżeli uświadomimy sobie ile czasu i sił poświęcił na przeczytanie tak wielu książek, napisanie recenzji, czy wstępów do nich, a także Jego obecność na wielu spotkaniach autorskich, czy wręcz prowadzenie takich spotkań, możemy nazwać autora tej książki TYTANEM PRACY.

Pochylanie się nad pracą innych ludzi, obecność i żegnanie odchodzących z tego świata koleżanek, kolegów, brata, swojej ukochanej nauczycielki – wychowawczyni świadczy o Jego CZŁOWIECZEŃSTWIE.

Jego zaangażowanie, pracowitość zostały zauważone m.in. przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, które przyznało mu tytuł Lidera Pracy Organicznej i ogłosiło to zebranym na inauguracji XXXVII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, wręczając statuetkę.

 Mirosława Prywer

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
943547

Licznik odwiedzin

DziśDziś216
WczorajWczoraj396
W tygodniuW tygodniu2111
W miesiącuW miesiącu8295