Nowości książkowe

 

Artykuły

Jerzy Marciniak, Owacje pustej widowni. Redakcja: Stefan Pastuszewski. Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2015, s. 176.

 

 

Owacje pustej widowni to zbiór opowiadań polskiego poety i pisarza Jerzego Marciniaka, urodzonego we Lwówku Ślaskim, a mieszkającego na stałe w Szwecji. Zamieszone w książce teksty ni to kontestacyjne, ni to rozliczeniowe, ni to z poszukujące czegoś osobnego, czegoś co jest wyalienowane z naszej rzeczywistości. Trzeba przyznać, że autorowi udaje się to dość sprawnie opisać nasze codzienne przepychanki w celu ostatecznego zwycięstwa nad samounicestwieniem.

Mocną stroną książki jest dobry, komunikatywny język, który powoduje, że naprawdę chce się czytać kolejne opowiadania...

Jerzy Marcianiak jest również autorem sztuk teatralnych i opowiadań; z wykształcenia prawnik (studiował w Poznaniu), absolwent podyplomowego Studium Reklamy i Marketingu (w Szwecji). Członek Związku Pisarzy Szwedzkich (Sekcja Tłumaczy).  Wydał następujące powieści; „Piękna Grażyna”, „Druga Noc Walpurgii”, Biały Brzask” i „Urząd Lekkich Obyczajów” oraz zbiór opowiadań „Pieśni Tańczącej Marionetki”. Niektóre opowiadania ukazały się w języku rosyjskim, ormiańskim, rumuńskim, szwedzkim.

 

Emisji w Teatrze Polskiego Radia doczekały się słuchowiska; „Zamieć”, „Z zewnątrz”, „O świcie”, „Walc cis-moll na jedną rękę”, „Trzy Chłodne Noce” , „Zbłąkany Wiatr”.

 

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
943543

Licznik odwiedzin

DziśDziś215
WczorajWczoraj396
W tygodniuW tygodniu2110
W miesiącuW miesiącu8294