Nowości książkowe

 

Felicja Bo-S-ska (Felicja Borzyszkowska-Sękowska), On i one. Projekt okładki: Ledor. Opracowanie redakcyjne: zespół. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2015, s. 210.

 

 

Felicja Borzyszkowska-Sękowska – autorka blisko trzydziestu książek – jest multiinstrumentalistką w orkiestrze kultury polskiej. Przyciąga Czy­telników krytyczną i analityczną, a równocześnie pełną ironii i życzliwości wizją naszych czasów. Wybacza „czarnym charakterom” i „farbowanym lisom”, rozgrzesza ich i usprawiedliwia. Rozumie ludzi z ich wadami i kompleksami, zróżnicowaniem mentalnym, co świadczy o znajomości życia i własnym bogatym doświadczeniu. Jest przy tym osobowością nie poddającą się powierzchownym ocenom.

„On i One” to interesująca opowieść o uczuciach i namiętnościach, wielkiej miłości i próbie pozostania sobą. W szarym i przaśnym, grote­skowym i ćwierćtotalitarnym światku PRL-u oryginalna i barwna oso­bowość głównej bohaterki zmaga się z tradycyjnymi schematami moral­nymi, z zastanymi konwenansami. Smutna i niebezpieczna rzeczywistość ukazana jest z bogactwem szczegółów i spraw znanych Autorce z autop­sji, z wnikliwej obserwacji.

W powieści występują osoby fikcyjne, a także znane i mniej znane, niekiedy pod własnymi nazwiskami. Pisarski temperament Autorki zmu­sza ją niekiedy do uczuciowego – dynamicznego potraktowania zdarzeń i bohaterów, niekiedy osób znanych jej, a często bliskich. Dramatyczne sytuacje, wnikliwość spojrzenia i specyficzny styl tej prozy mogą zafascy­nować Czytelnika wrażliwego i pamiętającego opisywane tu czasy, w któ­rych każdy starał się zachować swój autentyczny, chociażby najmniejszy obszar wolności. Powieść „On i One” jest próbą połączenia klasycznej formy noweli, a więc literatury pięknej, z realistyczną scenerią i chrono­logią zdarzeń. Nie każdemu pisarzowi takie połączenia się udają...

Warto przypomnieć, że dr Felicja Borzyszkowska-Sękowska stworzy­ła Klub Kobiet Twórczych, który swymi spotkaniami i imprezami przez lata przyciągał tłumy warszawiaków. Obecnie organizuje Ogólnopolskie Festiwale Fraszek w restauracji „Literatka”.

 

Szukaj

Tłumacz

Statystyki

Odsłon artykułów:
1249186

Licznik odwiedzin

36225
DziśDziś291
WczorajWczoraj416
W tygodniuW tygodniu1843
W miesiącuW miesiącu14218
ŁącznieŁącznie36225