Nowości książkowe

 

Grupa Każdy, Ewokacja. Redakcja i wstęp: Aneta Kielan-Pietrzyk. Posłowie: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta. Projekt okładki oraz rysunek: Wojtek Kowalczyk. Wydawca: Grupa Każdy, Kraków 2015, s. 148.

 

 

Tytuł almanachu Ewokacja – poprzez brzmienie kojarzy się z Inwokacją Mickiewicza, a więc nawiązuje do klasyki. Oznacza natomiast wspomnienie przeszłości, powiązanie przeszłości ż teraźniejszością, co dla członków Grupy Każdy jest przede wszystkim wspomnieniem i przywołaniem postaci zmarłych opiekunów. W almanachu prezentujemy twórczość sześćdziesięciu jeden poetów. Utwory są więc bardzo zróżnicowane pod względem charakteru, stylu i interpunkcji. Są poeci piszący od wielu lat, są poeci, dla których poezja jest hobby i twórcy, których życie i praca ściśle wiążą się z literaturą: nauczyciele, animatorzy kultury, wydawcy. Jest wielu młodych obiecujących poetów, którzy dopiero zaczynają swoją życiową przygodę z poezją. Wszystkich łączy jedno: miłość do poezji i chęć osobistego rozwoju w tym kierunku.

Ze wstępu Anety Kielan-Pietrzyk

 

Przez wiele lat społecznie grupie przewodził redaktor i poeta Ryszard Rodzik, który we wstępie do almanachu Każdy rodzi się poetą. Na Jubileusz w czerwcu 2004 podkreślił, że w spotkaniu inicjacyjnym, które odbyło się 17 stycznia 1995 o godz. 17.00 w Podgórskim Domu Kultury, wzięło udział dwunastu poetów, Apostołów Poezji, słuchaczy Jego autorskiej audycji pt. Każdy rodzi się poetą w krakowskim radio Alfa. Wśród nich – aktywnie uczestnicząc do dziś – Marzena Dąbrowa Szatko. Zaproponowana przez Zygmunta Lizaka nazwa grupy Każdy rodzi się poetą przyjęła się natychmiast, gdyż w opinii uczestników najtrafniej oddawała otwarty charakter dla wszystkich piszących poezję. Jak podkreślił lider grupy Ryszard Rodzik w pierwszym dziesięcioleciu w spotkaniach Grupy Każdy uczestniczyło około 2000 osób w różnym wieku, o różnorodnym wykształceniu i odmiennych poglądach. Na pytanie, co łączyło te wszystkie osoby, odpowiedział: Przede wszystkim POEZJA! I tak już pozostanie. Tytuł wstępu Nieustanne trwanie z perspektywy jubileuszu dwudziestu lat jest bardzo znaczący. Choć Redaktor zauważył, że skład osobowy grupy zmienia się nieustannie, ciągle dochodzą nowi uczestnicy spotkań, inni znikają, gdzieś przepadają, to dzięki kolejnym społecznym liderom: Anna Kajtochowa (poetka, prozaik, dziennikarz), Magdalena Węgrzynowicz-Plichta (poetka, redaktor, wydawca) i obecnie Aneta Kielan-Pietrzyk (poetka) zachowała ciągłość i dzięki formule otwartych warsztatów przyczyniła się do zaistnienia w środowisku literackim licznej grupy nieznanych wcześniej poetów, którzy po opublikowaniu wystarczającej liczby książek uzyskali status zawodowych literatów (...)

Z posłowia Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty