Nowości książkowe

 

Zbigniew Wilczyński, Fala zero. Posłowie: Grzegorz Bazylak. Redakcja: Zbigniew Joachimiak. Projekt okładki: FŚL. Na okładce wykorzystano przetworzone zdjęcia Sybil Storie. Wydawca: Fundacja Światło Literatury, Gdańsk 2020, s. 424.

 

 

Pozostająca przez 20 lat. w maszynopisie powieść Zbigniewa Wilczyńskiego, „Fala zero", zawiera unikalny w polskiej literaturze opis kształtowania się i ewolucji odkrytych przez Anthony Giddensa „jednostkowych mechanizmów refeksyjności", które odnoszą się także do rozmaitych specyficznych form przemocy stosowanych w warunkach instytucjonalnej opresji.

Perypetie młodego żołnierza z przymusowego poboru w połowie lat 70. XX wieku, bohatera dziejącej się w szczecińskich realiach powieści „Fala zero", ukazują jak toczący się wokół niego nieuchwytny proces akumulacji kapitału niechęci, odwetu i agresji, który przyczynia się nieustannie do dezintegracji rodzimej autorytarnej organizacji militarnej, prowadzi do materializacji sprzecznego i sytuacyjnie - a obserwowanego nawet w ówczesnej armii amerykańskiej, zjawiska fraggingu czyli usiłowania zabójstwa oficera.

W pełnej autobiograficznych wątków powieści „Fala zero” ukazany został zdegradowany system międzypokoleniowej komunikacji, który służył zachowaniu skompromitowanej hierarchii i dyscyplinie śmierci za życia, co uzasadniło wyparcie niemal do zera wpływu dotychczas akceptowanych stereotypów męskiej dominacji i wspólnych społecznych norm na podejmowane radykalne działania grupy spontanicznie działających żołnierzy w sytuacji, gdy los jednego z nich zbiegł się nagle z przeznaczeniem.

___________________ 

prof. Grzegorz Bazylak, autor książek: Gdańska noc, Jedna tobie – druga mnie – wiersze i komentarze, Akcje, zwroty, odsłony. Sezon jubileuszowy Teatru Nowego w Łodzi 1999/2000. Publikuje w wielu czasopismach literackich.