Nowości książkowe

 

Małgorzata Żurecka, Nusia. Opracowanie redakcyjne i posłowie: Jerzy J. Fąfara. Projekt okładki: Sylwia Tulik. Wydawca: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie, Rzeszów 2019, s. 184.

 

 

MAŁGORZATA ŻURECKA

Urodzona w Stalowej Woli w 1956 roku. Lata szkolne spędziła w Tarnobrzegu. Studiowała na Politechnice Rzeszowskiej, wtedy też jako członek Klubu Dziennikarzy Studenckich współpracowała z czasopismem „Politechnik”. Debiutowała na łamach tygodnika „Sztafeta” w roku 1990. Od 2006 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich, a od 2012 należy do Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona.

Dotychczas wydała sześć tomików poezji: „Piąta pora konieczności” (2001), „Ostatni anioł goryczy” (2005 – uhonorowany Nagroda Literacką Miasta Stalowej Woli), „W kapsule codzienności” (2007 – nagrodzony „Złotym Piórem” ZLP Rzeszów), „Ucieczka z krainy pozoru” (2011), „Naga malwa” (2013), „Kos śpiewa lato” (2016), „W kapsule codzienności” – audiobook (2014).

 

„Nusia” Małgorzaty Żureckiej to dobrze skrojona opowieść, mimo że w odsłonach oddzielnych opowiadań. W tak skonstruowanym literackim zabiegu autorka odkrywa talent narracyjny, co może niektórych zaskoczyć bo Żurecka to przecież uznana poetka, a czytelnicy od dawna łączą jej talent z liryką.

(Z recenzji Jana Tulika)

 

Małgorzata Żurecka znana i ceniona autorka wierszy, w której dorobku literackim jest sześć tomików, zaskakiwała zawsze liryką przepełnioną ciepłem, trafnością metafor i precyzją sło­wa. Było jednak do przewidzenia, że kiedyś zaskoczy nas utworami prozatorskimi przede wszystkim dlatego, że w jej liryce często pojawiała się nutka epickości, czyniąc z jej wierszy miniopowiadania. Żurecka lubi opowiadać. W opowieściach swych wprowadza czytelnika w świat, który, wydawałoby się, odszedł w zapomnienie, którego już nie ma, bo rzeczywiście nie ma już światów które opisuje, nie ma w rzeczywistości, ale wciąż są w naszych wspomnieniach, myślach czy zadumie nad czymś, co wydawałoby się, że bezpowrotnie odeszło. (...)

(Z posłowia Jerzego F. Fąfary)