Nowości książkowe

 

Stanisław Kalisz, Syberyjski trans. Żywe legendy i inne historie, cz. 2. Redakcja i korekta: Justyna Maluga. Okładka wykonana według projektu Igora Morskiego. Na okładce wykorzystano zdjęcie autorstwa Romualda Koperskiego. Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin 2019, s. 344.

 

 

Druga część znakomitych reportaży Stanisława Kalisza

W tej części Syberyjskiego transu wykonamy skok w bok, na europejską daleką północ, wybierzemy się do położonej w tundrze przeklętej Workuty, obejrzymy Kanał Białomorsko-Bałtycki i odwie­dzimy Wyspy Sołowieckie, od których rozpoczął się wyjątkowy w skali całego świata ponury eksperyment zwany „pieriekowką” (ulepszanie człowieka, przekuwanie go w roboczego wołu). Polecimy nie tylko Syberię, ale także do Kazachstanu, gdzie z jedną z naszych bohaterek spróbujemy odszukać maleńka osadę Barataj, w której jako dziewczyn­ka znalazła się za karę, bo jej tata był przedwojennym oficerem wojska i brat udział w wojnie 1920 roku.

Odbędziemy podróż słynna Koleją Transsyberyjską. Żelazna dama odkryje swoje tajemnice, kulisy. Obejrzymy iluzje dziwacznych zdarzeń, nawiedzą nas goście: Gogol, Czechów, Strawiński, Sołżenicyn, Lenin, Dostojewski. W tłumie, na wielkiej sali balowej, poznamy Eisensteina, Putina, Czajkowskiego, Breżniewa i cara Aleksandra. Na Przewalskim przygalopuje koń, Pawłow zaszczeka jak pies, Mendelejew przytaszczy tablice, a Stalin rozda gościom wąsy i fajkę. Zupełnie nas nie zdziwi, że Beria stuknie się kielichem z groźnym Iwanem, Gagarin wystrzeli się w kosmos z Behemotem, a Tołstoj z Katarzyną Wielką, Rasputinem i jeszcze większym Piotrem wystąpią w talk-show. Uznasz, Czytelniku, że to normalne.

______________

Stanisław Kalisz urodził się w 1957 roku. Jest filmowcem, dokumentalistą, autorem wielu filmów i reportaży o Rosji, m.in.: Sołowki – początki Gułagi, Kanał Stalina, Mój taus kat (o mieszkającej na Syberii córce Jeżowa), Kołyma na dnie życia (o najcięższych łagrach północno-wschodniej Syberii).